Parapety2020-05-15T08:39:37+00:00

Parapety

Parapety – rozdiel medzi vnútornými a vonkajšími parapetmi si bude dobré vyjasniť ešte na začiatku:

Parapety majú podobný vzhľad, často aj základný materiál. Najväčším rozdielom je medzi nimi to, že vonkajšie parapety sa umiestňujú vonku (do vonkajšieho priestoru) a vnútorné do vnútra (do vnútorného priestoru).

Tento rozdiel  vo veľkej miere vplýva aj na to, z akých materiálov sa daný produkt vyrába.  V prípade vonkajšej parapety, ktorá je vystavená poveternostným podmienkam, nie je vôbec jedno, aký základný materiál si zvolíte (ide predovšetkým o trvácnosť danej parapety). V prípade vnútorných parapetných dosiek je dôležité estetické hľadisko. Vonkajšie a tiež vnútorné parapety osadia inštalatéri na podmurovku, preto je veľmi dôležitá aj kvalita murárskej práce.

Kúpa vonkajších a vnútorných parapetných dosiek je voliteľnou možnosťou, ale vďaka ich priaznivým cenám a výhodám sa v našich obchodoch bežne kupujú už takmer ku každému oknu.

Parapety

Aké výhody má ich inštalácia?

 • ochránia stav steny
 • sú estetické a ľahko sa čistia
 • a v neposlednom rade: sú lacné…

Vonkajšie parapety

Plastové komôrkové parapety

Najrozšírenejším typom parapetných dosiek sú vďaka svojej priaznivej cene a trvanlivosti parapetné dosky „materiál biely PVC”.

 • Plechové parapety (s práškovým postrekom)
  – Na rozdiel od umelohmotnej parapety sú serióznejším a trvanlivejším riešením, cenovo sú však stále výhodnejšie ako hliníkové parapety.
 • Hliníkové ohýbané parapety
  – Hliníkové parapety tenšej konštrukcie sú praktickým, trvácnejším a krásnym riešením
 • Extrúdované hliníkové parapety
  -Tieto parapety charakterizuje hrubšia hliníková konštrukcia, sú rozmerovo stabilnou a zaťažiteľnou variáciou produktu.
 • Vonkajšie parapety z umelého kameňa
  -Parapety z umelého kameňa sa nedajú s ničím iným porovnať, sú elegantné a poskytujú pocit trvácnosti. Oproti technológiám na báze umelej hmoty lepšie znášajú silnejšie tepelné vplyvy (cigarety, kuchynské prístroje, atď.) a ich udržiavanie a čistenie zaistí trvanlivejšiu a dlhšiu životnosť.

Vnútorné parapety

Umelohmotné parapety

Vnútorné parapety z bieleho materiálu alebo parapety vybavené bielou fóliou sú najrozšírenejšie a smelo ich odporúčame k bielim plastovým oknám.

Vnútorné parapety s farebnou fóliou

Široký výber farieb, či fóliu, ktorá pôsobí ako drevo si môžete vyžiadať  aj vo viacerých farbách!

Parapety z penového plastu

Najväčšou výhodou tejto konštrukcie je, že hotový produkt je tenší ako ostatné kategórie. Vďaka tomu je to ideálne riešenie aj pre užšie miesta alebo pre miesta, ktoré nemajú vyrobené podokenné podkladové profily.

Vnútorné parapety z umelého kameňa

Umelé kamene sú elegantné a prinášajú pocity, ktoré nemožno porovnať s pocitmi z iných umelohmotných parapetných dosiek. Oproti technológiám na báze umelej hmoty lepšie znášajú silnejšie tepelné vplyvy (cigarety, kuchynské prístroje, atď.). Ich udržiavanie a čistenie zaistí trvácnejšiu a dlhšiu životnosť.