Balkónové dvere, terasové dvere2020-05-15T08:34:17+00:00

Balkónové dvere, terasové dvere – z akých možností si môžeme vybrať?

Balkónové dvere sú najväčšie v našom byte, preniká nimi najviac svetla, takže môžeme povedať, že sú to tie najkrajšie dvere, aké máme. Ich rozmer, takisto ako iné parametre, sú vopred určené tým, aký veľký máme byt. V rodinnom dome môžeme pokryť sklom viacero metrov, kým v priemernom byte v paneláku môžeme osadiť iba balkónové dvere zvyčajných rozmerov.

Normálne balkónové dvere

V tomto prípade môžeme skutočne hovoriť o okne väčších rozmerov, ktoré pozostáva z rámu a okenného krídla. Na rozdiel od klasického okna má však osadených viacero pántov. Takýto typ dverí je možné kombinovať s dvojkrídlovým oknom, takže do bytu môžeme vpustiť ešte viac svetla. Takéto dvere nazývame balkónová stena. Takéto riešenia sú najefektívnejšie v bytoch a panelákoch.

Balkónové dvere

Posuvné balkónové dvere

V prípade väčších dverových otvorov sú obľúbené posuvné dvere, ktoré majú väčší povrch a prepúšťajú viac svetla. Najčastejšie sú osadzované v rodinných domoch, keďže majú veľké rozmery. Používajú sa rovnako pri novostavbách ako aj pri rekonštrukciách. Pri výbere vhodných dverí musíme dbať na dostatočnú tepelnú izoláciu, na kvalitu presklenia, na železnú konštrukciu, keďže dvere vyberáme na dlhší čas. Nemôžeme si dvere vybrať len na základe ich estetickosti, musíme brať do úvahy aj ich technické parametre a vlastnosti.

Posuvné balkónové dvere

Balkónové dvere tohto typu sa ešte ďalej delia na dve skupiny:

Posuvné-vyklápacie balkónové dvere

Sú pohyblivé, pozostávajú z pevných okenných krídel. Pohyblivé krídlo najprv vyklopíme na maximum, potom môžeme jeho spodnú časť vytiahnuť z pôvodnej roviny, takže ho pomocou koľajničiek môžeme vysunúť pred fixné krídlo. Ovládanie je ručné, no pri väčších rozmeroch môže byť aj motorizované.

Zdvíhacie-posúvacie balkónové dvere

Takéto dvere sú monumentálnejšie konštrukcie, ktoré fungujú na inom princípe ako posuvné-vyklápacie balkónové dvere. Celá konštrukcia je ovládaná predĺženou kľučkou. Keď ju otočíme, dvere sa nadvihnú a dostanú sa na posuvnú koľajničku, na ktorej sa dajú ľahko ovládať. Čo sa týka pohyblivosti a stabilných prvkov, existuje viacero variantov, ktoré radi prispôsobíme vašim požiadavkám.

Balkónové dvere harmonika

Jednotlivé okenné krídla sa zatvárajú na seba ako harmonika, takže sa využíva celý priestor pozdĺž steny. Preto nie sú vždy vhodné do bytov či rodinných domov. Odporúčame ich najmä do veľkých obchodných priestorov, na terasy či zimné záhrady. Krídla sa otvárajú i zatvárajú pohybovaním sa po koľajničkách. Pri výbere je dôležité si uvedomiť, že kvôli množstvu pohyblivých súčiastok a veľkým povrchom sa môžu vyskytnúť problémy s dostatočným uzatváraním.

K dispozícii máme nekonečné množstvo variácií, ktoré sú obmedzené iba rozmermi nášho domova a našimi finančnými možnosťami. Zložitejšie konštrukcie stoja viac, no po porade s odborníkom si každý pre seba nájde to pravé!

Očakávame váš hovor

Ponuka